opony do samochodu

Sezon zimowy jest paradoksalnie najlepszym momentem na zakupienie ogumienia letniego dla naszego samochodu. Jednym z głównych czynników, który ma znaczenie wiosną oraz latem jest odpowiednie ogumienie. Powinno być ono letnie. Dlaczego powinniśmy zmienić ogumienie na letnie?

Przede wszystkim, powinniśmy mieć na uwadze to, że na oponach zimowych również latem możemy się poruszać (polskie przepisy nie penalizują braku odpowiedniego ogumienia). Jednak jazda na oponach zimowych w lecie lub na odwrót może być bardziej niebezpieczna oraz powoduje szybsze zużywanie się opon.

Jak wybrać opony?

Opony niezależnie czy to będą zimowe, czy letnie są odpowiednio oznaczone. Większość osób sprawdza, jakie ma oznaczenie i zakupuje identyczne opony. Warto jest jednak wiedzieć, co takie oznaczenie oznacza, ponieważ możemy przy wyborze opon nieco pokombinować w rozsądnych granicach.

Dla przykładu opony 195/65 R15 letnie:

– 195 – oznacza szerokość opony – najpopularniejsze opony w tej szerokości znajdziesz na ,

– 65 – jest profilem, czyli stosunkiem wysokości opony do jej szerokości,

– R15 – jest to promień felgi w calach, na jaką możemy założyć felgę.

Jakie będzie oznaczenie opony 195/65 R15 letniej?

Opony letnie w odróżnieniu od opony zimowej nie będą miały oznaczenia śnieżynki i tak należy je przede wszystkim odróżniać. Coraz częściej producenci umieszczają jednak na oponach dedykowanych tylko na lato symbol słoneczna, aby łatwiej było je odróżnić. Jeśli nie wiemy jak odróżnić oponę letnią od wielosezonowej, powinniśmy zwrócić uwagę na oznaczenie M+S, które zawsze musi być umieszczone na całorocznej oponie.

Dodaj komentarz