Dwa razy do roku każdy kierowca udaje się ze swoim samochodem do wulkanizatora i przeprowadza wymianę opon z zimowych na letnie lub odwrotnie. Nie każdy jednak z właścicieli aut wie, w jakim dokładnie celu to robi, a także co najważniejsze, czym może grozić brak takiej wymiany.

Wymiana opon z letnich na zimowe

Dlaczego warto wymieniać opony na zimowe? Przede wszystkim dlatego, aby zachować odpowiedni poziom przyczepności, a tym samym bezpieczeństwa podróżowania samochodem. Opona letnia nie tylko nie jest przystosowana do pracy na śniegu lub lodzie, lecz również traci swoje właściwości po prostu w niskiej temperaturze, dlatego też nawet jeśli obecnie w czasie zimy opady śniegu zdarzają się rzadziej, to, tak czy inaczej, warto mieć zimowe opony, ponieważ w temperaturze nawet kilku stopniu, sprawdzą się one lepiej, niż letnie.

Wymiana opon z zimowych na letnie

Dlaczego warto wymieniać opony z zimowych na letnie? Przede wszystkim z powodów ekonomicznych. Opona zimowa znacznie lepiej radzi sobie od letniej w niskich temperaturach oraz na śniegu. Co się z nią jednak dzieje, gdy nawierzchnia staje się sucha, a powietrze rozgrzane? W tym wypadku minimalnie traci swoją przyczepność, lecz największym problemem jest oczywiście jej niezwykle szybkie rozpadanie się. Destrukcja takiej opony jest tak błyskawiczna, że często nie da się jej używać nawet przez całe lato i w jego trakcie opona zupełnie się zniczy. Dlatego też, żeby nie kupować zimowych opon raz do roku, konieczne trzeba je wymienić na model przystosowany do letnich warunków.