Każdy kierowca doskonale wie, że dwa razy do roku powinien dokonać wymiany opon w swoim samochodzie. Wielu jednak kwestionuje tę czynność i zamiast zmieniać ogumienie, cały rok jeździ na oponach letnich lub zimowych. Z jakiego powodu wymiana opon jest tak ważna?

Wymiana opon na zimowe

Gdy tylko temperatura zejdzie poniżej 5 stopni Celsjusza, specjaliści zalecają wymianę ogumienia na zimowe. Z jakiego jednak powodu jest to tak ważne? Przede wszystkim chodzi w tym wypadku o to, że ogumienie letnie w warunkach zimowych, gdy temperatura spada, a na drodze pojawia się warstwa śniegu lub lodu, zupełnie sobie nie radzi. Skutkuje to oczywiście znaczną utratą przyczepności, co oczywiście oznacza brak sterowności auta i śmiertelne wręcz niebezpieczeństwo wypadku. Tylko opona zimowa jest w stanie uchronić przed takim scenariuszem.

Wymiana opon na letnie

Jak zatem widać, opona zimowa jest niezwykle ważna, gdy tylko aura się zmienia i zaczyna się robić zimno i ślisko. Co jednak sprawia, że ten sam rytuał, tylko z inną oponą, powtarza się na wiosnę? Z jakiego powodu nie można zostać na oponach zimowych przez cały rok? Techniczne jest to możliwe, ponieważ wersja zimowa zapewnia dość dobrą przyczepność, aby mogła się nawet sprawdzić w lecie. Problem tkwi w zupełnie innym punkcje. Chodzi tu mianowicie o to, że wersja zimowa jest niezwykle delikatna na wzrost temperatury. Oznacza to, że pracując w lecie, bardzo szybko się niszczy. Teoretycznie nie jest ona w stanie nawet przejeździć całego lata na kołach w bezpiecznej postaci.

Wymiana opon Olsztyn – tylko w tym serwisie