Wallbox BMW – czynniki przemawiające za instalacją

Wallbox jest to własna stacja ładowania elektrycznych samochodów. Stacje tego rodzaju cieszą się dość sporą popularnością na co w sposób bezpośredni mają wpływ trzy czynniki.

Infrastruktura stacji ładowania

Pierwszym z nich jest infrastruktura ogólnodostępnych i szybkich stacji ładowania, która w skali kraju nie jest zbyt mocno rozwinięta. Na terenie Unii Europejskiej możesz skorzystać z ładowania swojego pojazdu na ponad 105 tysiącach stacji, natomiast w Polsce stacji ładowania pojazdów elektrycznych znajdziesz 1 011. Co to tak naprawdę oznacza? Zgodnie z prostą matematyką na jedną taką stację przypada w przybliżeniu 7 tysięcy mieszkańców, a w Polsce na jedną stację ładowania samochodów elektrycznych przypada 38,5 tysiąca mieszkańców. Wynik ten zapewne byłby jeszcze gorszy gdyby odliczyć wszystkie te ładowarki które są nieczynne bądź uszkodzone.

Cena za ładowanie na stacjach ogólnodostępnych

Drugim z aspektów jaki wpływa na popularność wallbox-ów jest cena każdej kilowatogodziny na stacjach ładowania, która z czasem staje się coraz wyższa. Samochody elektryczne mają wyższą cenę od samochodów z silnikiem spalinowym w związku z czym zakup takiego samochodu to inwestycja w środowisko naturalne, a co za tym idzie także w nasze zdrowie i zdrowie naszych bliskich. W łącznej kalkulacji uwzględniając częstotliwość ładowania oraz cenę za ładowanie samochodu, ogólny koszt zakupu takiego samochodu był tańszy. Jednak jeżeli cena ładowania takiego samochodu stale rośnie w pewnym momencie korzyści z posiadania auta elektrycznego przestaną mieć znaczenie.

Cena za ładowanie na stacjach ogólnodostępnych

Czas to komfort i wygoda

Trzecim aspektem, którego nie można pominąć jest wygoda jaką daje osobista stacja ładowania we własnym domu oraz oczywiście czas dzięki temu zaoszczędzony. Jednak dlaczego nie korzystać z gniazdka w garażu? Otóż ładowanie przez wiele godzin samochodu elektrycznego z gniazdka w domu stwarza zagrożenia dla życia oraz portfela. Samochody elektryczne wymagają kilkugodzinnego ładowania do czego domowa instalacja elektryczna jest nieprzygotowana.

Takie ładowanie powoduje że kable oraz węzły w rozdzielniach powoli się nagrzewają do takiego stopnia że mogą ulec spaleniu, gniazdka oraz elementy skrzynki rozdzielczej mogą ulec stopienie. Konsekwencją takiego działania będzie remont obejmujący część instalacji lub wymiana całego obwodu. Zanim jednak do tego dojdzie wiele razy zapewne instalacja elektryczna zostanie odłączona awaryjnie z powodu przegrzania lub zbyt dużego obciążenia sieci.
Wallbox BMW to rozwiązanie, które jest zdecydowanie bardziej opłacalnym rozwiązaniem.