Czy warto przygotować samochód do polerowania?

Środki polerskie

Im twardszy lakier, tym ostrzejsze nakładki polerskie lub tarcze należy wybrać. Auta po naprawach lakierniczych zazwyczaj są miękkie na całej powierzchni. Przydatny będzie także miernik lakieru oceniający, ile lakieru pozostało. Twardsze lakiery wymagają raczej pada z futrem, a bardziej miękkie pada piankowego.
Inną opcją są pady z mikrofibry, dosyć ostro tnące i wykończeniowe. Wybrać należy kilka rodzajów past, z czego najważniejsze są pasty do korekty lakieru, a także do wygładzania i nabłyszczania. 

Przygotowanie samochodu

Polerowanie lakieru wymaga zabezpieczenia elementów, których nie należy pobrudzić – np. klamki można okleić taśmą. Lakier powinien być umyty, a po myciu można użyć glinki do potarcia zwilżonego lakieru. Wyciągnie ona brud z powierzchni i zapobiegnie mikrozarysowaniom na lakierze.

Polerowanie lakieru

Na początku nałożyć należy na pad niewielką ilość pasty. Warto skupić się na tym, aby pasta się nie rozchlapywała i nie wchodziła między elementy blacharskie. W tym przypadku niezwykle ważny jest umiar.
Polerowanie danego elementu może zająć nawet kilkadziesiąt minut. Aby sprawdzić, czy nie ma hologramów, można posłużyć się specjalnym spray’em, usuwającym wszelkie powłoki. Na końcu należy dokładnie przyjrzeć się efektom swojej pracy i wychwycić ewentualne niedoskonałości. Później należy jeszcze wykończyć lakierowaną powierzchnię i ją odpowiednio zabezpieczyć.