alkomat

Spokój ducha, jaki gwarantuje użycie alkomatu po zakrapianej imprezie jest często bezcenny. Kiedy bowiem dnia poprzedniego wypitych zostaje kilka drinków, lub więcej niż jedna lampka wina, wielu kierowców zastanawia się, czy bez przeszkód mogą wsiąść do samochodu. Urządzenie monitujące stan trzeźwości pomaga w spokojnym potwierdzeniu tego dylematu, dlatego warte jest, aby zagościło w wyposażeniu samochodu. Rynek alkomatów podzielony jest na dwie, zasadnicze kategorie tych produktów, ze względu na umieszczony w nich sensor. Rozróżnia się zatem alkomaty półprzewodnikowe i elektrochemiczne. Decydując się na zakup alkomatu, warto wiedzieć jak działa alkomat półprzewodnikowy i czym się sugerować w jego wyborze.

Alkomaty półprzewodnikowe ze względu na swoją budowę posiadają sensor w postaci elektrody, która pobiera wydychane powietrze. Kiedy to, osadzi się na niej, dochodzi to utlenienia alkoholu, a tym samym uaktywnia się przewodność półprzewodnika. Efektem tej reakcji jest wynik promilowy alkoholu w wydychanym powietrzu. Najprościej mówiąc, wynik wyświetlany na monitorze urządzenia to proporcjonalna ilość stężenia alkoholu, jaka dotarła do elektrody.

Prosta budowa i nieskomplikowane reakcje, jakie zachodzą w tym urządzeniu, sprawiają, że jest ono dość korzystne cenowo i na taki sprzęt może pozwolić sobie każdy. Należy jednak pamiętać, że brak profesjonalnych podzespołów, a tym samym uproszczony schemat działania, wpływają na to, że nie jest to produkt wysoki jakościowo i często podaje jedynie przybliżoną wartość promilową.

Schematyczna budowa urządzenia sprawia, że nie jest ono wyczulone tylko na symptom alkoholu, dlatego wynik może być zachwiany i wskazywać stan pod wpływem alkoholu nawet wtedy, kiedy badany spożywał wcześniej posiłek, palił papierosa lub żuł gumę.

Zanim podejmie się ostateczną decyzję o wyborze opisanego urządzenia, należy wiedzieć jak działa alkomat półprzewodnikowy. Ta wiedza z pewnością okaże się użyteczna i dowiedzie, że jeśli użytkownik potrzebuje sprzętu do warunków domowych, używanego od czasu do czasu, to ten produkt sprawdzi się okazjonalnie w dylematach „czy mogę wsiąść za kierownicę?”.

Dodaj komentarz