KTM 790 Adventure

KTM 790 Adventure i jego mniejszy brat 790 Duke to maszyny stworzone dla tych, którzy kochają eksplorację. Nie jest to kolejna para motocykli o podwójnym przeznaczeniu, ale raczej pełnoprawne motocykle przygodowe, które zostały stworzone z myślą o kierowcach, którzy podczas swojej kolejnej przejażdżki nie będą ograniczać się do prostych i wąskich dróg. Oba motocykle wyposażone są w silnik typu parallel twin z systemem napędu końcowego z wałkiem równoważącym, co jest dość unikalne w tym segmencie. Posiadają również odsłonięty tylny hamulec tarczowy, 21-calowe przednie i 18-calowe tylne koła obute w wyczynowe opony oraz inne cechy, które wyróżniają je z tłumu. To dwa z najlepszych nowych motocykli wydanych w 2018 roku, więc przyjrzyjmy się bliżej temu, co czyni je tak wyjątkowymi…

Główne cechy.

– Dwucylindrowy silnik zapewniający wysoki moment obrotowy i moc – Chłodzony cieczą silnik o mocy 73 KM, momencie obrotowym 50 Nm i bardzo niskim poziomie wibracji – Układ chłodzenia oleju zintegrowany ze skrzynią korbową silnika – Końcowy układ napędowy z wałkiem wyważającym, aby jeszcze bardziej zredukować wibracje – Silnik o nisko położonym środku ciężkości i niewielkiej masie dzięki wysokowytrzymałemu wałowi korbowemu i głowicom cylindrów odlewanym ciśnieniowo – Selektywny katalizator, selektywny katalizator, zamknięty trójdrożny układ wydechowy i specjalny tłumik w celu jeszcze większego obniżenia emisji – elektroniczne sterowanie silnikiem z funkcją Ride-by-Wire i trzema wybieranymi mapami silnika – elektryczny rozrusznik z automatycznym sprzęgłem odśrodkowym – Innowacyjny system montażu chłodnicy – Innowacyjne zawieszenie z solidną konstrukcją, progresywnym skokiem sprężyn i oponami o dużej objętości – Duży, lekki, gazowy widelec teleskopowy z 46 mm rurami kłonicowymi i elektrohydrauliczną regulacją poziomu widelca – Monoshock z gazowym doładowaniem o dużej objętości. Tylne koło osadzone jest na centralnej rozpórce sprężynowej, przednie koło ma skok 130 mm – 4-tłoczkowe zaciski hamulcowe przedniego hamulca tarczowego z systemem Cornering Braking Control (CBC) firmy Bosch.

Silnik 790cc typu parallel-twin

W KTM 790 Adventure i 790 Duke zastosowano zupełnie nowy silnik austriackiej firmy o pojemności 790 cm3 typu parallel-twin, który znajduje się również w KTM 790 Duke. Został on zaprojektowany z myślą o wyjątkowo wysokich osiągach, dysponując mocą 73 koni mechanicznych i momentem obrotowym 50 Nm. Niska waga i niewielka długość silnika to kluczowe czynniki stojące za jego wysokimi osiągami. W konstrukcji silnika zastosowano wał korbowy o wysokiej wytrzymałości, odlewane ciśnieniowo głowice cylindrów oraz zamknięty układ chłodzenia, co pozwoliło na zmniejszenie masy. Konstrukcja silnika obejmuje również wałek wyrównoważający, który znacznie redukuje wibracje, dzięki czemu jazda nim jest przyjemnością. Podsumowując, jest to silnik, który sprawi, że wszystkie inne silniki motocykli adventure będą wyglądać źle.

Wyprodukowany z wysokiej jakości materiałów

KTM zawsze budował swoje motocykle z wysokiej jakości materiałów, ale w tych modelach naprawdę przeszli samych siebie. Rama wykonana jest ze stalowych rurek, koła z kutego aluminium, a osłony boczne z karbonu. Zawieszenie jest najnowocześniejsze, a układ hamulcowy jest prawdopodobnie najlepszy w każdym rowerze przygodowym w tej gamie. Siedzenie, przednie i tylne błotniki są również wykonane z karbonu. Ogólnie rzecz biorąc, 790 Adventure to motocykl, który przetrwa więcej niż całe życie.

Dynamiczne podwozie i ekskluzywne wyposażenie

KTM 790 Adventure to nie tylko potężna maszyna, ale także wytrzymała dzięki solidnemu podwoziu. Rama wykonana jest ze stali, a wielkogabarytowy 41-milimetrowy widelec jest wytrzymały i posiada regulację napięcia wstępnego, odbicia i kompresji. Jednostronny wahacz z odlewu aluminiowego został zaprojektowany dla maksymalnej sztywności. Motocykl adventure jest wyposażony w hamulce Brembo, które są jednymi z najlepszych dostępnych w świecie motocykli. W przednim hamulcu zastosowano konstrukcję czterotłoczkową, a w tylnym – jednotłoczkową. Dodatkowo 790 Adventure wyposażony jest w standardowy IMU (Inertial Measurement Unit) dla systemu Cornering ABS, którego skuteczność zwiększa standardowa kontrola trakcji.

Wrażenia z jazdy na KTM 790 Adventure

Można śmiało założyć, że KTM 790 Adventure będzie najlepszym motocyklem, na jakim przyjdzie Ci jeździć. Przede wszystkim jest wyjątkowo lekki, waży zaledwie 209 kg, dzięki lekkiemu silnikowi, wytrzymałej i lekkiej ramie oraz lekkim kołom. Silnik jest niesamowicie gładki i momentalny, więc nigdy nie musisz się martwić, że nie masz wystarczająco dużo mocy. Ergonomia jest wygodna, pozycja jazdy jest wyprostowana, widok jest dobry, a siedzenie całkiem wygodne. Motocykl jest łatwy w obsłudze i zaskakująco zwrotny. Zawieszenie jest twarde, ale wystarczająco komfortowe na dłuższe przejażdżki, a hamulce są również bardzo dobre. Motocykl jest również bardzo łatwy w utrzymaniu i naprawie, co zawsze jest plusem. Jedyną rzeczą, która nie pozwoli Ci cieszyć się tym rowerem jest jego cena.

Podsumowanie

Biorąc wszystko pod uwagę, KTM 790 Adventure jest jednym z najlepszych motocykli przygodowych, jakimi kiedykolwiek będziesz jeździł. Jest lekki, mocny, łatwy w obsłudze, wygodny i łatwy w utrzymaniu. Jest to doskonały wybór dla każdego, kto kocha podróżować i nie lubi trzymać się prostej i wąskiej ścieżki. Jedyną rzeczą, która może Cię powstrzymać przed jazdą tym motocyklem jest cena, która jest dość wysoka. Podsumowując, KTM 790 Adventure to doskonały wybór dla tych, którzy kochają podróżować, ale nie lubią jeździć po prostej i wąskiej ścieżce. Jest to lekki motocykl, który jest mocny, łatwy w obsłudze, wygodny i łatwy w utrzymaniu.