Liczba czynnych torów samochodowych wzrosła w ciągu ostatni dziesięciu lat o czterysta procent. Moda na tego typu obiekty przyszła do nas z zachodu, gdzie bardzo popularne są tak zwane dni na torze, które pozwalają zwykłym kierowcom doskonalić swoje umiejętności na specjalnie przystosowanych trasach. W bezpiecznych warunkach autodrom pozwala na bardzo szybkie odkrycie swoich braków i pracę nad tym, aby jak najlepiej je zniwelować.

Warto przejechać chociaż kilkanaście godzin na tego typu obiekcie, bo każdy kierowca powinien znać granice przyczepności swojego auta, a w razie poślizgu umieć je ustabilizować i wyjść z poślizgu. W trakcie incydentu na drodze publicznej najczęściej polegamy na odruchach, które zwykle są dokładnie odwrotnością tego, co powinniśmy zrobić. Profesjonalny tor samochodowy to idealne miejsce, żeby bezpiecznie dotrzeć do granic samochodu i własnych, a następnie przesunąć je dalej. Wiele obiektów posiada specjalne płyty poślizgowe, na których w kontrolowanych warunkach można wejść w poślizg, a następnie spróbować go skontrolować. Odpowiednia ilość prób pozwala uruchomić nawyki, których jako kierowcy nie byliśmy wcześniej świadomi.

Nowoczesny tor samochodowy to także odpowiednia infrastruktura, która pozwala na organizację wykładów i obsługę zawodów. Równie ważne jest zaplecze serwisowe i gastronomiczne, które obecnie staje się standardem w każdym szanującym się obiekcie. Warto przy tym pamiętać, że część tego typu obiektów w Polsce powstało na bazie dawnych lotnisk, a inne zostały stworzone od podstaw jako tory samochodowe.