Jeśli wcześniej nie korzystałeś z relingów dachowych, to możesz mieć pewne obawy przed pierwszym ich samodzielnym montażem. Na szczęście nie jest to trudne zadanie i jeśli masz niezbędne narzędzia, to powinieneś sobie z nim poradzić bez większego problemu. Dowiedz się krok po kroku jak zamontować i zdemontować reling dachowy do auta.

Zacznij od instrukcji

Zawsze powinieneś zacząć od przeczytania instrukcji montażu. Dzięki temu będziesz mógł zgromadzić niezbędne narzędzia i nie będziesz tracić czasu na późniejsze ich poszukiwania, co dezorganizowałoby Ci pracę. Możliwe, że na tym etapie pojawią się już pewne wątpliwości, więc będziesz mieć czas na to, by je wyjaśnić lub nawet poszukać pomocy kogoś z większym doświadczeniem. Znajomość zawartości instrukcji obsługi zdecydowanie Ci się przyda i powinieneś mieć je pod ręką podczas pracy. W instrukcji powinno też być opisane najlepsze miejsce do montażu. Zwykle jest to płaski teren z równą, stabilną powierzchnią i dobrym oświetleniem. 

Montaż nogi relingów

Rozpocznij od montażu nóg relingów. Starannie zlokalizuj i zamocuj punkty mocowania, zgodnie z instrukcjami producenta. Używaj narzędzi zgodnie z zaleceniami, aby uniknąć uszkodzeń. Bądź ostrożny, żeby nie zarysować lakieru.

Montaż belki centralnej

Po zamocowaniu nóg przejdź do montażu belki centralnej. Upewnij się, że jest ona równomiernie rozmieszczona, co wpłynie na stabilność relingów podczas podróży. Staraj się jej nie naprężać i nie naciągać. Jej długość z pewnością została odpowiednio dobrana już wcześniej. 

Mocowanie akcesoriów dodatkowych

Jeśli planujesz używać dodatkowych akcesoriów, takich jak skrzynie bagażowe czy uchwyty na rowery, zamocuj je zgodnie z instrukcjami producenta. Staraj się utrzymać równowagę i bezpieczeństwo. Oznacza to, że wszelkie dodatkowe akcesoria powinieneś montować naprzemiennie, żeby nie wywoływać nierównomiernego obciążenia.

Sprawdzenie stabilności

Po zakończeniu montażu przeprowadź swoje własne testy stabilności. Delikatnie potrząsaj relingami, upewniając się, że są one pewnie zamocowane. Sprawdź, czy wszystkie elementy są właściwie zabezpieczone i czy mocno się trzymają.

Demontaż relingów dachowych

Demontaż relingów jest równie prosty jak ich montaż i poradzisz sobie z nim samodzielnie. Po prostu odkręć śruby, usuń akcesoria dodatkowe i ostrożnie zdejmij relingi. To jednak nie koniec. Relingi po demontażu powinno się dokładnie wyczyścić i wysuszyć. Tylko tak można zadbać o to, by nie zardzewiały, gdy nie będą używane. 

Niektórzy decydują się jedynie na demontaż akcesoriów dodatkowych np. skrzyń. W rzeczywistości, jeśli nie używasz relingów, to je także lepiej zdemontować. Wynika to z faktu, że mogą one mieć wpływ na zmniejszenie aerodynamiczności samochodu i zwiększenie oporów powietrza. Jeśli jednak nie przeszkadza Ci trochę większe zużycie paliwa, to teoretycznie możesz zostawić relingi na dachu. Warto podkreślić, że w niektórych modelach samochodów są one montowane po prostu jako forma dodatkowej ozdoby, która nadaje autu bardziej terenowego charakteru.