Akrylowe: Powłoki te są niedrogie i łatwe w aplikacji, ale nie są zalecane do stosowania na zewnątrz i są podatne na plamy. Uretan: Powłoki te są odporne na warunki atmosferyczne, plamy, pleśń i gnicie. Są sztywne i nieporowate, co oznacza, że nie wchłaniają wilgoci i mogą wytrzymać temperaturę do 400 stopni Fahrenheita.

Są one stosunkowo drogie i mogą nie być odpowiednie dla projektów, w których trzeba malować nad powłoką z innym kolorem, takich jak ściana lub mebel. Silikon: Powłoki te są odporne na uszkodzenia UV i warunki atmosferyczne i mogą być nakładane w jednej gładkiej warstwie, więc są dobrym wyborem dla projektów, które wymagają wysokiego poziomu szczegółowości.

Nie są jednak zalecane do zastosowań zewnętrznych, ponieważ są podatne na plamy i nie są odporne na warunki atmosferyczne.

Lakier polimerowy, bezbarwny https://dlalakierni.pl/lakiery-bezbarwne-samochodowe Powłoki te są często stosowane w projektach zewnętrznych, ponieważ są odporne na wilgoć, pleśń i uszkodzenia UV. Mogą być jednak nakładane w jednej warstwie i nie są tak trwałe jak inne rodzaje lakierów bezbarwnych.

Ostatni krok: Jak chronić swoje nowe powłoki

Po wybraniu powłoki i jej nałożeniu musisz upewnić się, że jest ona odpowiednio zabezpieczona. Można to zrobić na kilka różnych sposobów, w zależności od rodzaju użytej powłoki. – Powłoki, które są stosowane w jednym gładkim płaszczu, takich jak akryle i uretany, mogą być malowane na drugim kolorze, takich jak podkład lub farby akrylowej, aby stworzyć mieszane wykończenie.

Mieszanie może nieznacznie zmienić wygląd powłoki, ale nie powinno to zmienić wysokiej jakości ochrony, którą zapewnia. – Powłoki, które nie są nakładane w jednej gładkiej warstwie, takie jak lakiery polimerowe i silikony, powinny być nakładane na czystą, suchą powierzchnię.

Są one podatne na plamy, pleśń i uszkodzenia spowodowane deszczem, dlatego należy je chronić przed wilgocią. – Jeśli stosujesz powłokę do powierzchni drewna, takich jak pokład lub ogrodzenie, należy zastosować powłokę górną, taką jak lakier bezbarwny, aby chronić wykończenie od elementów.

Pokrycie drewna lakierem bezbarwnym ochroni je przed żywiołami, takimi jak deszcz i promienie UV, a także ochroni samą powłokę przed zaplamieniem.