Miłośnikom aktywności na świeżym powietrzu znane są tkaniny, które chronią przed wiatrem, wilgocią i zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Poliester, nylon czy goretex to znane od dawna materiały, które doskonale nadają się na najtrudniejsze wyprawy. Używają ich motocykliści, trekkingowcy a nawet himalaiści. W przypadku tego ostatniego tworzywa często można spotkać się z pytaniem o pranie takiej odzieży. Czy faktycznie jest to trudne do zrobienia? 

W jaki sposób powinno dbać się o odzież typu goretex? 

Wiele osób chciałoby znać sposób, jak prać goretex – tymczasem sprawa jest bardzo prosta. Najpierw należy zabezpieczyć kieszenie i wszystkie zamki w ubraniu przed dostępem wody. Kurtkę z tej tkaniny pierze się bez potrzeby wywijania – membrana znajduje się na wewnętrznej stronie i musi być zabezpieczona. Należy pamiętać o przeczytaniu ulotki producenta oraz przestrzeganiu kilku zasad: 

  • trzeba używać zwykłego płynu do prania lub środka przeznaczonego do membrany, 
  • goretex pierze się w niskich temperaturach (30°C) i przy wirowaniu do 600 obr./ min, w trybie dla tkanin syntetycznych, 
  • nie wolno używać środków zmiękczających! 
  • wykonuje się dwa cykle prania i wirowania, by mieć pewność, że odzież zostanie wyczyszczona. 

Warto zostawić trochę miejsca wewnątrz pralki, aby jej działanie było najbardziej efektywne. 

Suszenie tkaniny 

Każdy, kto chce wiedzieć, jak prać goretex nie powinien zapominać o suszeniu. Tylko w ten sposób można uaktywnić wodoodporne właściwości tej tkaniny. Można ją przeprasować gorącym żelazkiem (maks. 110°C) lub użyć suszarki.