Od wielu lat w Polsce kwitnie biznes związany z handlem używanymi samochodami sprowadzanymi z zagranicy. Historia bezwypadkowości i przebiegu jest trudniejsza do zweryfikowania, niż w przypadku aut krajowych. Nieuczciwych handlarzy nie przestraszają nowe przepisy regulujące proceder związany z fałszowaniem historii i przebiegu pojazdu. Na szczęście kupujący posiadają oręż, jakim niewątpliwie są mierniki lakieru. Dlatego decydując się na zakup samochodu z drugiej ręki, warto zaopatrzyć się w urządzenie, które pomoże dokonać właściwego wyboru. 

Jaki miernik lakieru wybrać?

Wiele osób spotkało się z opinią na temat pierwszych komercyjnych urządzeń do pomiaru grubości lakieru. Najczęściej można było się spotkać analogowymi testerami magnetycznymi, które nie generowały rzetelnych wyników. 

Jedynie Mierniki lakieru https://www.dlalakierni.pl/mierniki-lakieru używane w ASO wykazywały prawidłowe parametry, ale ich cena nie była osiągalna dla każdego. Obecnie najprostsze urządzenie można nabyć już za ok. 100 złotych, a droższe egzemplarze za kilkaset złotych.

Elektroniczne narzędzia pomiarowe dzielą się na takie, których można używać jedynie do blach stalowych, do karoserii stalowej i aluminiowej lub do stali, aluminium i blachy ocynkowanej. Ich cena wzrasta proporcjonalnie do funkcjonalności. Na rynku rozróżnia się sprzęt ze wbudowaną sondą i sondą zainstalowaną na przewodzie. 

Jak używać mierników lakieru ?

Na rynku rozróżnia się sprzęt z wbudowaną sondą i taką, która jest zainstalowana na przewodzie. Doświadczeni blacharze preferują mierniki lakieru z sondą zlokalizowaną na kablu, ponieważ umożliwia dostęp do trudno dostępnych miejsc karoserii. Badania należy przeprowadzać w odległości około 15 cm od powierzchni badanej blachy.

Jednym ze sposobów jest porównywanie grubości lakieru po obu stronach samochodu. Lewe nadkole musi mieć takie same parametry jak strona prawa. Fabryczna grubość lakieru na karoserii  wynosi od 70 do 140 mikrometrów. Jeżeli pomiary wykazują więcej niż 200 mikrometrów, to oznacza, że lakier został położony podwójnie.